Product Description
SAS9207-8e LSI 6GBp/s PCI-E 3.0 X8 SAS+SATA SFF-8088 8-Ports Host Bus Adapter
Host Bus Adapter Specification | |
| Brand: | LSI |
| Device Type: | Host Bus Adapter |
| Data Transfer Rate: | 6Gbit/s |
| Host Interface: | PCI Express 3.0 x8 |
| Ports: | 8 |
| EXTERNAL MINI: | Two SAS SFF-8088 CONNECTIONS |
Dimensions Specifications | |
| Height: | 4.4 in |
| Width: | 6.6 in |
| Depth: | 0.5 in |
| Key Features : | ||
| • 8 External 6gb/s Sas+sata Ports | ||
| • 8 Lanes, Pcie 3.0 | ||
| • Low Profile Form Factor Design | ||
| • Sas 2308 6gb/s Sas+sata Controller | ||
| • Supports Up To 1024 Sas Or Sata End Devices | ||
| • Supports Ssds, Hdds And Tape Drives |



